EX ORIENTE FILM 2009

 
Dokumentární inkubátor otevírá svůj 7. ročník
 
Institut dokumentárního filmu  23. března zahajuje 7. ročník mezinárodního

workhopu východoevropského autorského dokumentu EX ORIENTE FILM.

 
Počínaje rokem 2003 bylo s jeho pomocí natočeno přes 47 filmů. V roce 2008 bylo hned několik z nich oceněno na nejdůležitějších světových festivalech.

Mezi nimi byl i slovenský dokument Juraje Lehotského Slepé lásky (Ex Oriente Film 2005), který  kromě řady dalších  cen získal na festivalu v Cannes ocenění Art Cinema. Polský dokument Beaty Dzianowicz (Ex Oriente Film 2004)

si v létě 2008 z mezinárodního filmového festivalu v Locarnu odnesl prestižní cenu Týdne kritiků.

Mezi filmy vyvýjenými na workshopu nebo účastnící se East European Fora jsou dokumenty jako Ztracená dovolená Lucie Králové,  Vítejte v KLDR Lindy Jablonské nebo dokument Pavla Abraháma Česká RAPublika.

 

Na letošní ročník workshopu Ex Oriente Film bylo z konkurence 62 přihlášených projektů vybráno 14 východoevropských námětů, mezi nimi i 3 české připravované filmy Terezy Tary, Rozálie Kohoutové a Farida Eslama.

Vybraní režiséři a producenti se zúčastní tří pobytových dílen, které se konají v průběhu jednoho roku. Na nich autoři získají pomoc a rady zkušených evropských režisérů, producentů, expertů z oblasti audiovizuálního trhu a televizních producentů při vývoji námětu, finanční a distribuční strategie a hledání mezinárodních partnerů. Celoroční program workshopu Ex Oriente Film v závěru vyústí do koprodukčního setkání East Europan Fora.
 

Kromě páteřních tutorů workshopu, mezi nimiž je každoročně dánský konzultant a bývalý ředitel European Documentary Network Tue Steen Muller, holandská konzultantka Marijke Rawie a dánský producent Mikael Opstrup, letošní program 1. workshopu představí i na oskara nominovaného izraelského střihače a dokumentaristu Ereze Laufera, oceňovaného německého kameramana Larse Barthela, českého dokumentaristu Miroslava Janka, holandskou TV producentu Margje de Koning, ředitele jihlavského festivalu Marka Hovorku, dramaturgyni festivalu DOK Leipzig Grit Lemke a řadu dalších. Všichni tutoři budou v průběhu programu pomáhat vyvýjet náměty zúčastněných dokumentaristů, přednášet o fungování evropského dokumentárního trhu, pomáhat vytvářet

produkční, festivalovou a distribuční strategii a uvedou případové studie svých filmů.
 

Ex Oriente Film je dokumentární inkubátor. Jeho výsledky se dostavují i několik let po účasti připravovaného filmu v programu workshopu, jeho dlouhodobé působení na poli východoevropského dokumentárního filmu nicméně pomáhá průběžně rozšiřovat znalosti autorských dokumentaristů o možnostech tvorby a o možnostech dalšího přiblížení vznikajících filmů širšímu množství diváků.

 
První workshop s podtitulem "Find Your Way" proběhne v Kolíně od 23. do 29. března 2009
Druhý workshop  "Production Development" pak v Písku od 15. Do 21. června 2009
Třetí  workshop  "The Market Opens" se pak otevře v Jihlavě od 27. října do 1. listopadu 2009, kde také vyústí do každoročního East European Fora.
 
Více informací najdete na portálu východoevropského dokumentárního filmu www.DOCUinter.net/ExOrienteFilm